Idejas, to izpēte un prototipēšana
Organizācija ‘Riga TechGirls’ sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru rīko meistarklašu ciklu jaunajiem uzņēmējiem. Tas ir īsais kurss tiem, kam ir ideja, bet ir arī daudz jautājumu — ar ko un kā sākt? Pirmā meistarklase bija veltīta biznesa modeļiem, nākamā — klientu izpētei un prototipēšanai. ‘Labs of Latvia’ piedalās meistarklasēs ar mērķi izveidot noderīgu padomu “špikeri”, kur nepieciešamības gadījumā var ieskatīties.
Kas ir pirmais — ideja vai izpēte? Viennozīmīgas atbildes uz šo jautājumu nav ne Alisei Dīrikai, ne Irīnai Ganevicai. Abām meistarklases vadītājām ir liela pieredze darbā ar jaunu digitālu produktu radīšanu un esošo pilnveidošanu vienā no veiksmīgākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem ‘Infogram’. Un abām akadēmiskā izglītība saistīta ar cilvēka un datora mijiedarbību (HCI). “Izpēte ļauj precīzāk noformulēt ideju, kas ir laba iespēja to sasaistīt ar reālo situāciju. Bet dažkārt pēc izpētes rodas jaunas idejas,” tā viņas varētu atbildēt uz jautājumu šīs rindkopas ievadā.
Un tomēr sākam ar izpēti. Kāds tad ir secīgs izpētes process?
1. Plānošana un informācijas iegūšana — kas ir jāizdara? Uz kādiem jautājumiem ir jārod atbildes? Kā tiks iegūta informācija, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
- Jāapzina, kāda informācija jau ir pieejama.
- Jānosaka mērķis, izpētes jautājumi un jāsaprot, ko vēlies uzzināt.
- Jāizvēlas metodes.
- Jāizvēlas un jāatrod piemēroti pēdījuma dalībnieki.
- Jāparūpējas par prakstisku pētījuma izpildi: tikšanās laiku, vietu, tehnisko nodrošinājumu, budžetu.
Šeit viens no svarīgākajiem posmiem ir metožu izvēle. Tās jāatlasa atbilstoši produkta mērķim un informācijai, ko nepieciešams iegūt:
- ja nepieciešams iegūt informāciju par to, kā lietotājs kaut ko dara vai izmanto, vislabāk lietot novērojumu metodi, dienasgrāmatu vai aktivitāšu ierakstus. Tas nozīmē, ka pats pētījuma dalībnieks vai novērotājs fiksē konkrētas darbības. Šīs metodes palīdz iegūt vairāk informāciju par nozari vai tēmu, kas ir daļēji zināma, bet ir vajadzīga padziļinātāka izpratne par to;
- ja ir skaidra produkta ideja vai prototips, bet ir vajadzīgas cilvēku atsauksmes, jānoskaidro, ko klients domā. Tad pētījuma dalībniekus vajadzētu intervēt, likt aizpildīt anketas vai lietojamības testus;
- ja svarīgi ir noskaidrot, kā lietotājs vai klients jūtas vai ko viņš zina, tad vislabāk pētījuma dalībniekiem likt praktiski darboties, demonstrējot lietošanu vai veidojot, piemēram, kolāžu. Šādas metodes palīdzēs jaunu inovatīvu risinājumu radīšanā, kam līdzīgu produktu un piemēru vēl nav.
Palīgs metožu izvēlei ir šeit.
Pārpublicēts no Labs of Latvia.
Autore: Ieva Treija
Oriģinālais raksts: http://www.labsoflatvia.com/lv/zinas/2-meistarklase-idejas-to-izpete-un-prototipesana