Kā par sevi pastāstīt citiem
Neatkarīgi no tā, kādu amatu ieņem savā jaunuzņēmumā, ja tas ir Tavs, tad prezentācijas prasmes ir jāapgūst jebkurā gadījumā. Konkursi, prezentācijas investoriem un nejauši uz ielas satiktiem cilvēkiem, kas pēc tam var izrādīties izšķiroši Tava biznesa attīstīšanā — tā ir jaunuzņēmumu darbinieku ikdiena. Par šo meistarklase kopumā piecu meistarklašu sērijā līdz šim ir bijusi lielākā interese.
Šī meistarklase notika Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), organizācijas ‘Riga TechGirls’ un B2B jaunuzņēmumu akceleratora ‘Startup Wise Guys’ sadarbības rezultātā. Rīgā viesojās Džinija Radmala (Ginny Radmall) no Lielbritānijas aģentūras ‘Amplify Presentations’, kas ikdienā nodarbojas ar jaunuzņēmumu dibinātāju prezentācijas prasmju trenēšanu.
Džinijas meistarklase tāpat kā visas iepriekšējās meistarklases ilga piecas stundas. Šeit pārsvarā notika darbs pāros un daudz bija jārunā savā starpā, kā arī pēc brīvprātības principa varēja uzstāties visu pārējo dalībnieku priekšā.
Viens no meistarklases elementiem bija sižeta veidošana stāstam par sevi. Stāsts ar labu sižetu ir par 22% efektīvāks kā vienkārši pastāstīts stāsts. Džinija demonstrēja, kā sižetu veido Holivudas filmu meistari. Sižeta sākumā ir apkārtējās vides raksturojums, kas iezīmē spēles laukumu. Galvenais varonis nonāk zemākajā savas dzīves punktā, sastop mentoru, kas dod viņam padomu. Un tieši tas ir izšķiroši, lai galvenais varonis varētu piecelties un turpināt ceļu, kur vēl uzbrūk kāds briesmīgs tēls, bet kopumā viss beidzas labi. Šo visu ir nepieciešams papildināt ar daudzām emocijām. Un noteikti ir vērts pievienot kādu detaļu, kas labi paliek atmiņā.
Taču vienmēr jāatceras, ka teksts ir tikai 7 % no kopējās performances, pat neskatoties uz to, ka tam parasti sagatavošanās procesā tiek veltīts pat 95% laika. Ir vēl divas uzstāšanās daļas, kas ir pat būtiskākas par pirmo — ķermeņa valoda un balss tembrs. Attiecīgi 55% veiksmes ir atkarīga no ķermeņa valodas, 38% — no balss.
Mums katram ir savi paradumi, kā mēs runājam — kā stāvam, kā liekam rokas. Lai tos labotu un izmantotu iespējami efektīvākas sevis prezentēšanas metodes, kā arī izvairītos no mazajiem “riebīgajiem” vārdiņiem, ko mēdzam iestarpināt mulsuma brīžos, ir vajadzīgs nopietns treniņš. Prezentācijas prasmes nav iespējams uztrenēt un nostiprināt ātri. Tāpēc vien jaunuzņēmumu pārstāvjiem būtu jāpiedalās iespējami daudzos konkursos, lai atkārtotu savu stāstu atkal un atkal.
Pārpublicēts no Labs of Latvia: http://www.labsoflatvia.com/lv/zinas/4-meistarklase-ka-par-sevi-pastastit-citiem
Autore: Ieva Treija