Kā rast jaunus izaicinājumus un izmantot savu potenciālu tehnoloģiju jomā — Marijas stāsts, kā uzdrīkstēties mainīt karjeru uz IT.

Riga TechGirls
8 min readSep 11, 2024

--

Marija Markule, Tet biznesa analītiķe

Marija Markule ir Tet biznesa analītiķe, kura šajā intervijā dalās savā karjeras ceļā, sākot no klientu apkalpošanas speciālista līdz IT biznesa analītiķei. Viņa stāsta par savām motivācijām mainīt profesiju uz IT jomu, piedalīšanos digitālās transformācijas procesos un pieredzi, kas palīdzējusi veiksmīgi iejusties jaunajā amatā. Marija arī sniedz vērtīgus ieteikumus tiem, kas apsver karjeras maiņu uz IT, uzsverot mācīšanās nozīmi un nebaidīšanos uzdot jautājumus.

Vai vari mums pastāstīt par savu iepriekšējo darba pieredzi pirms profesijas informācijas tehnoloģiju nozarē?

Tet strādāju jau devīto gadu — 2015. gadā studiju pēdējā semestrī pievienojos tajā laikā vēl Lattelecom kā Biznesa klientu apkalpošanas speciālists. Darbs bija pamatā ar MVU klientu segmentu, kur specifika paredz ļoti plašu darba pienākumu klāstu — veidojam piedāvājumus, pārdodam pakalpojumus, skaidrojam rēķinus, izskatām iebildumus u.c.

2020. gadā sākās Tet Digitālās transformācijas ceļš — jaunu procesu, programmu ieviešana, kas sevī ietvēra apjomīgas izmaiņas gan iekšējos procesos, gan ikdienā, tajā skaitā cita CRM (customer relationship management — klientu attiecību pārvaldība) ieviešana, kas paredzēja visu darbinieku, kas ikdienā strādā ar klientu pasūtījumu ievadi, apmācības. Pārmaiņu procesā kļuvu par treneri savai (biznesa klientu apkalpošanas) komandai, skaidrojot izmaiņas par elektrību kā pakalpojumu un jauno darbu ar sistēmām. Process sevī ietvēra “Train the trainer” pieeju, kurā sākotnēji ārējie partneri apmācīja trenerus, un tad sekoja apmācību vadīšana saviem tiešajiem kolēģiem, pielāgojot dotās zināšanas konkrētajai darba specifikai.

Aptuveni pusotru gadu vēlāk ieguldītais darbs tika novērtēts vadītāju līmenī, un man piedāvāja pārņemt Business Change Management Team Lead pienākumus jeb būt Treneru komandas līderim, apmācot citus trenerus, lai tie pilnvērtīgi varētu pastāstīt savām komandām par Digitālo transformāciju. Vienlaikus oficiāli turpināju darbu iepriekšējā amatā, tiesa gan uz mazāku noslodzi.

Kas Tevi visvairāk motivēja tiekties tieši uz IT?

Ar vienu kāju biju iekāpusi pilnīgi jaunā vidē, redzēju, kas notiek otrā pusē programmai, ar ko ikdienā jāstrādā. Tas šķita ļoti interesanti, arī vairāk izpratu Agile ietvara būtību un nozīmi ikdienā. Godīgi jāsaka, ka arī pandēmija transformēja darba tirgu — beidzot sajutos, ka nav obligāti jādzīvo Rīgā, lai mainītu nodarbošanos, — kopš dzimšanas esmu cēsniece, un nebija vēlmes pārcelties uz Rīgu. Iespējams, tas ir arī iemesls, kādēļ tik ilgi paliku iepriekšējā amatā — šķita, ka interesantās darba vietas ir tikai Rīgā un, ja negribu pārcelties, nav vērts meklēt kaut ko citu. Tā kā Digitālā transformācija turpinājās pandēmijas gados, iepazīstot kolēģus, pazuda šīs robežas — visi attālināti tikāmies un varējām kvalitatīvi veikt darbu.

Kā noritēja amata maiņa un cik vienkārša vai sarežģīta tā bija?

Tā kā digitālās transformācijas noslēdzošais vilnis jau bija veiksmīgi ieviests, turpināju uzmanīt trenerus, un vienlaikus skatījos arī Tet vakances. Pilnīgi godīgi varu teikt, ka ārpus uzņēmuma neskatījos — neesmu no tiem, kas vēlās mainīt uzņēmumu ik pēc dažiem gadiem, arī bija zināmi iekšējie procesi un kolēģi. Uzņēmumā jutos stabili un droši, tā kā vēlējos ar savām esošajām zināšanām doties tālāk, nevis uz pilnīgi jaunu vietu.

2022. gada beigās, aptuveni pusgadu jau vērīgāk skatoties uzņēmuma darba piedāvājumus, pamanīju biznesa analītiķa vakanci un ofisā satiku savu nu jau esošo vadītāju un apjautājos, ko tad īsti dara analītiķi? Atzīstu, ka amata nosaukums radīja priekšstatu, ka daudz jārēķina, jāveido atskaites. (Topošā) vadītāja nomierināja un izskaidroja, ka darbs ir biznesa prasības pārvērst akceptēšanas kritērijos izstrādātājiem. Pēc tam jau dinamiski notika atlases posms, kā rezultātā kopš 2023.gada 1. februāra esmu IT Biznesa analītiķis. Biju priecīga, ka gadiem uzkrātās zināšanas klientu apkalpošanā varēšu izmantot, piedaloties CRM izstrādē. Bieži ikdienā saskārāmies ar CRM problēmām, taču nebija izpratnes, kādēļ tā notiek. Nokļūstot “otrā pusē” sapratu, cik patiesībā sarežģīts un ilgs ir šis process no idejas līdz prasībām, testēšanai un tikai tad realizācijas produkcijā.

Kā Tu atradi Riga TechGirls, cik programmas apguvi un ar kuru sāki? Vai ieteiktu arī citiem?

2022. gadā piedalījos Riga TechGirls programmā “Iepazīsti Tehnoloģijas”. Pieteicos, jo sapratu, ka vēlos kaut ko pamainīt, taču īsti nezināju ko. Neesmu matemātiķis, skolas laikā matemātika un fizika mani biedēja. Taču man labi padodas valodas, apkopot informāciju, veikt kopsavilkumus. Jāpiemin, ka mans tēvs ir informātikas skolotājs un bērnībā, kad beidzās stundas, gāju pie tēta uz datorklasi kavēt laiku un klausīties.

“Iepazīsti tehnoloģijas” likās vispiemērotākā izvēle, jo nevēlējos pieteikties tikai, piemēram, uz programmēšanu, kas iespējams varētu nepadoties. Zināju nedaudz par html no sociālā tīkla “MySpace” laikiem (ja kāds to vēl atceras) — tajā varēja savu profila izskatu pielāgot, internetā atrodot “kodu” konkrētam stilam un nomainot fonu, pievienojot kādus foto. Tā es to kaut kā pati iemācījos.

Ļoti patika, ka programmā tiek apskatītas dažādas profesijas un vienkārši pastāstīts, kāda ir darba specifika un ikdiena. Tāpat bija forši, ka programmā runātāji bija arī mani kolēģi. Un svarīgi, ka noslodze bija viegli savienojama ar pilnas slodzes darbu. Pēc “Iepazīsti tehnoloģijas” absolvēšanas ieteicu programmu arī vairākām draudzenēm, jo uzskatu, ka šādi atvērt tehnoloģiju horizontu ir vērtīgi, pat ja neplāno mainīt nodarbošanos.

Kas tieši palīdzēja nonākt līdz pašreizējai profesijai IT Biznesa analītiķis? Vai uzņēmums TET bija pietiekoši atvērts Tavai izaugsmei?

Kad ieraudzīju vakanci un pārlasīju prasības, sapratu, ka man ir nepieciešamais “fons” — pieredze ar cilvēkiem, vajadzību izzināšana. Uztvēru to šādi — ja iepriekš mani klienti bija uzņēmumu pārstāvji, kuri vēlējās iegādāties Tet pakalpojumus, tagad klienti būs kolēģi no dažādām struktūrvienībām. Un šeit palīdz iepriekš gūtās zināšanas un argumentācijas, saskarsmes, sarunu prasmes.

Manuprāt, Tet kopumā ir atvērts uzņēmums un arī mana situācija nebija izņēmums. Jutos droši un godīgi nokomunicēju vēlmi mainīt karjeru saviem vadītājiem, kuri bija atbalstoši. Turklāt arī vadīt komandu bija vadītājas ieteikums.

Iepriekš minēji, ka esi vadījusi arī komandu. Cik tā bija apjomīga?

Sākotnēji, kad man piedāvāja Treneru komandas līdera amatu, es atteicu, jo es sevī nesaskatīju vadītāja dotības — ne vienmēr jūtos droši par sevi, arī liela atbildība biedēja. Komandā bija aptuveni 10 Tet kolēģi, pārsvarā grupu vadītāji, kas “uz papīra” ir augstāks amats. Attiecīgi, nebiju tieša vadītāja šiem cilvēkiem, bet komandai kopumā, un biju atbildīga par informācijas aprites uzturēšanu, atvērto jautājumu apkopošanu un tamlīdzīgi. Tomēr jāsaka, ka ātri iejutos, un līdz šodienai uzturam lielisku kontaktu. Kā minēju — man vadītāja gēna nav, taču sapratu, ka kaut ko daru pareizi, kad darba pasākumā satiku vairumu kolēģu pirmo reizi un satiekoties apskāvāmies. Tobrīd likās — wow, man sanāca!

Vai tu sāki no nulles jaunajā pozīcijā, vai tomēr noderēja iepriekšējos amatos iegūtās zināšanas?

Tās prasmes un zināšanas, ko apguvu un nostiprināju, strādājot Zvanu centrā, ļoti noderēja, jo vienmēr domāju ne tikai par klienta, bet arī par darbinieku ērtību, kuriem klientu pieteikumi ir jāapstrādā. Zināju uzņēmuma iekšējos procesus, dažādās programmas, kurās ikdienā jāstrādā, un varēju konkrēti parādīt, kas nepieciešams un kur tas atrodas — tas manāmi atviegloja darbu gan man, gan izstrādātājiem. Varēju notestēt dažādus scenārijus. Attiecīgi, nokļuvu pārdošanas platformas Salesforce otrā pusē. Nedaudz grūtāk bija tas, ka iepriekš biju strādājusi ar biznesa klientiem, bet lielākās izmaiņas notika privātpersonu segmentā — bija jāmācās privātpersonu procesi, kuri atšķīrās no uzņēmumiem.

No nulles sanāca strādāt Agile ietvarā — ja Zvanu centrā mēs to nevarējām realizēt darba specifikas dēļ, tagad varēju piedalīties gan Agile ceremonijās — daily, sprint planning, sprint demo, retro, gan arī strādāt Scrum komandā. Jāatzīst, ka man šī ir interesanta pieredze, jo visvairāk ikdienā sanāk strādāt ar kolēģiem no dažādām sturktūrvienībām.

Tā kā manā tiešajā komandā arī ir kolēģi, kas sākuši darbu, nezinot uzņēmuma iekšējos procesus un sistēmas, teiktu, ka visu var iemācīties, tikai nepieciešams ilgāks laiks. Arī ikdienā dalāmies ar zināšanām no projektiem un komandām, kurās strādājam, — lai būtu efektīvāka ikdiena.

Vai vari ieskicēt savu darba ikdienu?

Ikdienā esmu piesaistīta klientu attiecību pārvaldības jeb CRM (Salesforce) komandai. Šis ir lietojums, kurā nonāk klientu intereses un tiek reģistrēti darījumi par uzņēmuma pakalpojumiem — internetu, elektrību, tehnikas pirkumi. Īsāk sakot, galvenais pārdošanas lietojums. Viens no galvenajiem Digitālās transformācijas posmiem bija pāreja uz šo no cita CRM.

Ikdiena komandā dalās vairākos pieslīpēšanas posmos, kuros izstrādātājiem nododu procesu vadītāju izmaiņu pieteikumus. Tas prasa ļoti ciešu sadarbību ar produktu īpašniekiem, procesu vadītājiem un izstrādātājiem.

Vienlaikus darbojos arī lielākos uzņēmuma projektos, kuros veicu analīzes jeb High Level Design (HLD) fāzi. Esmu piedalījusies 3. pušu kreditēšanā tehnikas iegādei, Elektrības Neto sistēmas, Kiberdrošības risinājuma uzņēmumiem ieviešanā. Mērķis ir definēt izmaiņas esošajos procesos un tos definēt augstākā — fīču (feature) līmenī. Un vēlāk ir “apļa efekts” — fīču prasības tiek sadalītas mazākos pieteikumos jeb lietotāju stāstos, kuri nokļūst pie manas komandas. Projektos esmu tā, kura uztur milzīgu informācijas apjomu un saliek to pa plauktiņiem, protams, ar kolēģu palīdzību.

Man ļoti patīk redzēt, kā ideja kļūst par reālu produktu vai pakalpojumu, ko var piedāvāt klientiem.

Vai Tev piemīt lieliskas analītiskās prasmes?

Gribu teikt, ka jā, un šeit ir piemērs no ikdienas — ļoti bieži dažādas situācijas analizēju pat par daudz — rezultātā nonākot pie sliktākā iespējamā scenārija. Izklausās amizanti, taču arī pie jaunu produktu/ideju ieviešanas darba ikdienā mēs apskatām rainy day jeb neveiksmīgos scenārijus — visu, kas var noiet greizi, jo arī tas ir jāparedz un jāvienojas par darbībām.

Arī ārpus darba cenšos domāt kritiski, apkopot visu pieejamo informāciju — piemēram, plānojot ceļojumus mēģinu atrast ne tikai oficiālo informāciju par kādu vietu, ko apmeklēt, bet arī reālas pieredzes, ieteikumus.

Vai Tu joprojām turpini mācīties un izzināt jaunas lietas IT pasaulē?

Jā, esmu piedalījusies IT Projektu vadības, fasilitēšanas kursos. Nākamā plānotā sertifikācija ir Biznesa procesu pārvaldības pamati (OCEB). Protams, arī MI (mākslīgā inteletka) rīki, kuri ienāk mūsu ikdienā.

Ļoti novērtēju, ka šobrīd ir pieejami dažādi veidi, kā iegūt papildus sertifikāciju — mācības pieaugušajiem, Udemy online kursi, RTG mentoru programma.

Ja ir kāda tēma, par kuru gribu uzzināt — Youtube ir pieejami dažādi video, sākot no terminu skaidrojumiem līdz “iemācies programmēt 3 stundu laikā”.

Atskatoties uz savu karjeras maiņas posmu, kādas ir galvenās atziņas?

Ja maiņa notiek uzņēmuma ietvaros, nevajag domāt noniecinoši, ka “es jau esmu tikai x, ko tad es” — jebkurai pieredzei ir pievienotā vērtība, un tieši tavas zināšanas var dot būtisku pienesumu. Svarīga atziņa — nebaidīties izteikt savas idejas un uzdot jautājumus. Nav muļķīgu jautājumu!

Sākumā nesapratu, kā varēšu izskaidrot programmētājiem informāciju, ja tā man ir pieejama “parastā” valodā? Taču pēc pirmajām sapulcēm sapratu, ka mans uzdevums ir nodot šo prasību, kāda tā ir, un vēlāk izstrādātājs to apraksta tehniski sistēmai. Ar laiku arī iemācījos izstrādei nepieciešamās prasības un nu jau varu informāciju nodot arī tehniskā valodā. Attiecīgi atziņa — mēģināt un nenovērtēt sevi par zemu, kā arī saprast, ka visam nepieciešams laiks.

Tavuprāt svarīgākās lietas, lai veidotu veiksmīgu karjeru IT.

Vēlme mācīties jaunas lietas, gan tehniskas, gan “soft skills” — komunikāciju, atgriezenisko saiti. Angļu valodas zināšanas ir vēlamas, bet ne obligātas, jo nu jau daudz resursus var atrast latviešu valodā. Nebaidīties uzdot jautājumus, īpaši sākumā, kad vēl IT pasaules termini nav zināmi. Arī es sākumā nezināju, kas ir MVP, MUP, Scrum, integrācija, taču to visu operatīvi iemācījos ar lielisku kolēģu palīdzību.

Kādi ir Tavi turpmākie plāni karjerai?

Šobrīd vēl mācos būt labs analītiķis — no katra lielā projekta cenšos paņemt labās lietas, arī analizēt to, kas un kāpēc neizdevās. Ļoti palīdz kolēģi, kuriem var paprasīt atgriezenisko saiti vai padomu. Plānos ietilpst turpināt mācīties, lai iegūtu arī starptautiskus biznesa analīzes sertifikātus.

Vai Tev ir kādi ieteikumi vai iedvesma tiem, kuri tikai vēlas uzsākt karjeras maiņu uz IT?

Jau vairākkārt izskanējušais — nebaidīties un uzdrošināties pamēģināt ko jaunu. Ja strādā uzņēmumā, kur ir IT daļa — neformāli aprunāties ar kādu kolēģi par viņa ikdienu. IT nav tikai programmēšana, tā ir analīze, lietotāju pieredze, testēšana — katrs var atrast to, kas patīk un padodas.

Un vēl iesaku ikvienam izmantot apjomīgos resursus — online kursus, bezmaksas apmācības un seminārus, lai saprastu, kas ir tas, kas varētu interesēt visvairāk.

--

--