Komanda un dibināšanas līgums

Riga TechGirls
4 min readNov 29, 2018

--

Riga TechGirls valdes locekle Anna Andersone un Lattelecom BPO vadītājs Krists Avots dalās pieredzē

‘Riga TechGirls’ sadarbībā ar Latvijas Investīcijas aģentūru organizē semināru ciklu gan biznesa uzsācējiem, gan tiem, kuri vēlas rast atbildes uz kādiem specifiskiem jautājumiem sava biznesa organizēšanas procesā. Šī ir lieliska iespēja! Semināru cikla ietvaros notiks vēl divi pasākumi, kam seko līdzi arī ‘Labs of Latvia’. Šeit būs “špikeris” no 3. meistarklases, kur vienmēr var ieskatīties, ja vajadzīgs padoms.

Meistarklasi vadīja Krists Avots, kurš pārstāv gan ‘Lattelecom’, gan jauno akcelerācijas fondu ‘Overkill Ventures’. Viņš stāstīja par komandas veidošanas principiem un darbu komandā. Savukārt Anna Andersone no ‘Riga TechGirls’ bija apkopojusi ļoti praktiskus padomus brīdim, kad komanda ir nonākusi pie dibinātāju līguma parakstīšanas.

Sākam ar komandu. Krists uzsver, ka komandā ir ļoti svarīgi salikt kopā cilvēkus, kurus aizrauj dažādas lietas. Un tieši jautājums: “Kas Tevi aizrauj?” par cilvēku var atklāt ļoti daudz. Viņš pats šo jautājumu izmanto darba intervijās un arī citiem iesaka to pamēģināt. Komandas veidošanas procesā vēl noteikti būtu jāņem vērā cilvēku vērtības. Tām gan nevajadzētu atšķiries, jo tās ļauj komandai virzīties uz vienu rezultātu.

Visus komandas dalībniekus var sadalīt trīs tipos. Ir līderi, kuri pieļauj tikai savas vīzijas realizēšanu, tāpēc svarīgi, lai līderiem vai nu būtu līdzīgas vīzijas vai arī tas būtu viens cilvēks, kas virza procesus. Otrais tips ir analītiķi — cilvēki, kuri vēlas visu pārbaudīt un pārliecināties par faktiem. Un tad vēl ir trešais tips — emociju cilvēki, kuru lēmumus un darbības virza emocijas.

Komanda neveidojas pati no sevis. Tā ir jāveido. Krists iesaka izmantot ‘Team Canvas’ — modelēšanas rīku, kas palīdz izvirzīt kopējo komandas mērķi, kā arī vienoties par dažādiem citiem nosacījumiem komandas iekšienē.

Kad komanda izveidota un pienāk brīdis, kad izskatās — bizness varētu būt veiksmīgs -, tas ir īstais brīdis, lai vienotos par spēles noteikumiem. Tādā gadījumā ir jāveido dibinātāju līgums. Tajā būtu jāietver astoņi punkti:

  1. Kas ir uzņēmuma līdzdibinātāji? Kāds ir uzņēmuma nosaukums? Cik ilgi būs spēkā šī vienošanās?

2. Uzņēmuma mērķi un vērtības — šeit būtu iekļaujams gan kopskats jeb spēles laukums, gan arī definēta uzņēmuma kultūra, prioritātes.

3. Lomas un atbildība — kāda ir katra līdzdibinātāja loma un atbildības sfēra? Kurš par kādiem jautājumiem pieņem lēmumus? Kā notiek balsošana? Kas notiek, ja no trim lēmuma pieņēmējiem divi ir vienisprātis, bet viens viņiem nepiekrīt?

4. Daļu sadalījums — cik procenti uzņēmuma katram pienākas? Vienas formulas nav, taču pieredzējuši jomas profesionāļi iesaka 10% daļu nepiešķirt nevienam, lai nākotnē tos varētu iedot, piemēram, kādam darbiniekam vai darbiniekiem vai izmantot citām vajadzībām. Latvijas likumdošana gan šādu iespēju neparedz, bet šo var definēt dibinātāju līgumā tādā formā, ka, piemēram, kādam no daļu īpašniekiem 10% daļu paliek glabāšanā. Bieži ir jautājums — un kā ar idejas autoru? Jātaceras, ka ideja ir aptuveni 1% vērta, jo bez izpildījuma tai pašai par sevi nav nekādas vērtības.

5. Daļu sadalījuma pārskatīšana — dibinātāju līgumā būtu jāparedz, ka vismaz gadu darbiniekam ir jāstrādā uzņēmumā, lai viņiemm piešķirtu uzņēmuma daļas. Tāpat ir jāparedz, kas notiek ar darbinieka daļām, ja viņš aiziet no uzņēmuma.

6. Intelektuālais īpašums — kas tas ir uzņēmuma izpratnē? Praksē tas nozīmē, ka visi produkti, kas tiek radīti uzņēmuma vajadzībām, paliek tā īpašumā. Tāpat šeit vajadzētu paredzēt, ka uzņēmuma īpašnieki nesadarbojas ar konkurējošiem uzņēmumiem un neinvestē tajos.

7. Alga un kompensācijas — kāds ir atalgojums pirms un pēc investīciju saņemšanas? Kā var tikt tērēti uzņēmuma līdzekļi, piemēram, ja nepieciešami kredīti vai jādodas komandējumos?

8. Saistību izbeigšana — kā rīkoties, ja, piemēram, kāds no uzņēmuma īpašniekiem neatbilstoši vai nepilnīgi veic savus pienākumus? Kā rīkoties, ja viņš nevēlas pamest uzņēmumu?

Šis bieži vien šķiet dokuments, kura sastādīšanu un parakstīšanu var atlikt. Taču vienmēr ir labi definēt spēles noteikumus vēl pirms uzņēmums sāk pelnīt. Un arī investoriem šādas vienošanās var būt būtiskas.

Raksta saturs pārpublicēts no http://www.labsoflatvia.com/lv/zinas/3-meistarklase-komanda-un-dibinasanas-ligums

Autores: Ieva Treija un Anna Andersone

--

--

Riga TechGirls
Riga TechGirls

Written by Riga TechGirls

Educating and inspiring girls & women about technology. Based in Riga, Latvia. https://www.facebook.com/RigaTechGirls/

No responses yet