Pārmaiņas ir tepat acu priekšā — reizēm vajag tikai pajautāt

Riga TechGirls
5 min readMay 20, 2023

--

Satiec Daci Vilciņu, kurai veiksmīgi izdevās mainīt karjeru uzņēmuma iekšienē un kura šobrīd ir SEB biznesa centra (SEB Global services) IT departamenta jaunākā testēšanas analītiķe.

Mēs zinām, ka Tava izglītība ir finansēs un uzņēmējdarbībā, bet šobrīd esi nonākusi SEB biznesa centra IT departmentā. Kāpēc šāda jomu maiņa, un kā Tu nonāci tieši šeit?

Sāku strādāt SEB Global Services kā banku operāciju speciāliste un nokļuvu komandā, kuras projekta uzdevums bija izveidot jaunu sistēmu. Testēšanas funkciju vajadzēja darīt tieši mums. Ar laiku sapratu, ka šis mani interesē un gribu testēšanu papētīt dziļāk. Sapratu, ka gribu palikt un darboties IT, konkrēti testēšanas jomā, arī pēc šī projekta pabeigšanas. Tā nu lēmums par karjeras maiņu neizgāja no prāta.

Man bija minimālas zināšanas par tehnoloģijām un es nezināju ar ko sākt, kā var tikt pie konkrētiem IT amatiem. Tad man radās doma, ka jāvēršas pie mūsu uzņēmuma IT departamenta menedžera. Jāpasaka, ka esmu ieinteresēta un varbūt tikšu uz sarunu, kur man vismaz varēs ieteikt ko un kā darīt, lai tad, kaut kad nākotnē, es varētu pārkvalificēties. Menedžeris atbildēja, lai aizsūtu savu CV un visi pieteikumi jebkurā gadījumā tiek izskatīti.

Drīz mani uzaicināja uz interviju. Tajā komandā netiku, bet menedžeris mani ieteica citai komandai, kur izturēju interviju un tiku pie kārotās pozīcijas. Tas bija milzīgs patīkams pārsteigums. Izklausās ļoti vienkāršs stāsts un savā ziņā man paveicās, bet apakšā tam visam bija daudz ieguldīta laika, darba un mācīšanās.

Vai Tev prātā nāk kādas konkrētas iemaņas, kuras esi ieguvusi iepriekšējās jomās un šobrīd Tev ļoti labi palīdz arī IT darbā?

Jebkāda pieredze ir pieredze un tā tevi pilnveido un attīsta. Piemēram, kad biju SEB operāciju pozīcijā, tad es biju sistēmas otrā pusē kā gala lietotājs. Un tagad esmu tur, kur mēs uzlabojam, veidojam, testējam. Šī abu pušu pieredze man ļauj izprast, cik tas ir svarīgi, kā lietotājs šīs sistēmas izmanto. Protams, noder tādas prasmes kā komunikācija, spēja pastāvēt par savu viedokli.

Kas Tev ir lielākie fiziskie un mentālie pārbaudījumi strādājot IT departamentā?

Sākumā tas viss bija liels pārbaudījums. Bieži bija doma prātā “Kā es te vispār esmu tikusi?”. Tas viss bija sarežģīti, bet arī pieņēmu, ka esmu šeit un plānoju kas man jādara tālāk, lai sasniegtu vēlamos rezultātus. Viss šis process bija un ir ļoti interesants. Tehnoloģiju termini, sistēmas — to visu vajadzēja mācīties no nulles. Sarežģīti bija iemācīties par pašu produktu, ar kuru mēs strādājam. Pārbaudījums bija arī iepazīt komandu, jo tas bija laiks, kad viss darbs un apmācības notika attālināti, tiešsaistē.

Kas ir Tavi tuvākās nākotnes profesionālie mērķi?

Šobrīd esmu jaunākā speciālista līmeņa speciāliste un mans mērķis ir sasniegt vidējā līmeņa speciālista pozīciju. Un pašlaik esmu iestājusies kursos, kurus vēlos veiksmīgi pabeigt un iegūt testētāja sertifikātu.

Kā SEB kā kompānija Tev ir palīdzējusi karjeras maiņas ceļā un kā turpina Tevi atbalstīt?

Atsaucīgs menedžments. Sākumā, kad pieteicos IT departamentā, tika iedots testēšanas uzdevums, kurā izmanto risinājumus, ko nebiju mācījusies. Menedžeris bija tik atsaucīgs, ka atsūtīja saiti uz kursiem, kurus iesaka pamācīties. Kad sāku strādāt, tad bija mentors, kas palīdzēja ievadīt visā procesā. Kā arī tiek piedāvātas profesijai atbilstošas apmācības, kurus uzņēmums apmaksā. Pašam SEB ir pieejama tiešsaistes apmācību sistēma dažādās jomās. Uzņēmums ir pretimnākošs un piedāvā piedalīties dažādās konferencēs, lai trenētu savas prasmes.

Kāda ir tava mācīšanās stratēģija, lai turētos līdzi tehnoloģiju attīstības ātrumam?

Svarīgi ir saprast virzienu, kurā tu dodies, nospraust mērķi. Visu zināt nav iespējams, lai cik ļoti gribētos. Citreiz pārāk daudz informācijas var sagrozīt galvu. Mana pieeja ir “soli pa solim”.Tagad koncentrējos uz sava sertifikāta iegūšanu. Kad to iegūšu, tad es domāšu, kur es vēlos turpināt virzīties. Ir forši izprastsfēru vispārīgi, bet jākoncentrējas savu konkrēto vēlmju virzienā.

Kāds ir tavs darba un brīvā laika balanss? Vai jārēķinās, ka junioram būs brīvajā laikā jāmācas?

Tā kā mani pašu darbs interesē un es vēlos to visu ātrāk apgūt, tad es mācos arī pēc darba. Man patīk, ka pati ātri apgūstu lietas, lai visu laiku nebūtu jāprasa palīdzība citiem. Un darba ietvaros ir lietas, kas jāmācās paralēli strādājot, jāiepazīst produkts, sistēmas. Svarīga šajā procesā ir komunikācija, jo daudz var uzzināt no kolēģiem, kuri dalās ar resursiem vai to, kas dzirdēts konferencēs, praktiskām iemaņām.

Saki, ar ko testēšanas analītiķes nodarbojas brīvajā laikā?

Man patīk spēlēt pludmales volejbolu. Tur es esmu azartiska un emocionāla. Ziemā sirdslieta ir snovošana. Un tagad sākusies riteņbraukšanas sezona. Diezgan aktīvi!

Foto no personīgā arhīva

Tad tu apgāz sabiedrībā pastāvošo stereotipu par to, ka IT speciālisti to vien dara, kā sēž mājās pie datora, aizvērtiem aizkariem? (Smejas)

Šis stereotips tiešām nav patiess. Bet es esmu tas cilvēks, kas ir pārkvalificējusies. Es nezinu kā ir tiem, kuri jau no pirmssākumiem ir tehnoloģiju pasaulē. Cilvēki ir ļoti dažādi. Bet vienreiz bija situācija volejbola treniņā, kur man pajautāja ar ko nodarbojos. Kad atbildēju, ka IT, tad man pateica “Tu neizskaties pēc aitišņika”. Es atbildēju “Laužam stereotipus, ja?”.(Smejas)

Kā izvēlēties to īsto virzienu IT pasaulē?

Es ieteiktu cilvēkiem, kuri strādā tik lielos uzņēmumos kā es, kuriem ir savs IT departaments, painteresēties, vai ir iespējams uztaisīt “ēnu dienu”, lai uzdotu interesējošos jautājumus un pavērotu, vai šī sfēra praksē tiešām interesē. Vai Riga TechGirls programma “Iepazīsti Tehnoloģijas”, kur var iepazīties ar dažādiem tehnoloģiju virzieniem. Mana māsa arī šo programmu ir pabeigusi un es tā uzzināju par RTG.

Vispār daudz no sevis pašam ir jāieliek, jāizrāda interese un jāmeklē resursi.

Liels paldies Tev par šo sarunu! Varbūt noslēgumā vari padalīties ar ieteikumu mūsu lasītājiem, kuri vēlas mainīt savu karjeru?

Pats svarīgākais ir NEBAIDĪTIES! Vienmēr būs tā doma prātā “Ko tad es?”, bet tāpat aizsūti savu CV. Sliktākais, kas var notikt — tu paliksi turpat, bet vismaz zināsi, ka esi darījis visu, mēģinājis. Pat ja aizej uz interviju, bet beigās netiec pie pozīcijas, tas nenozīmē, ka dzīve ir beigusies. Tu intervijā esi uzzinājis daudz jauna, ko var “aizlikt aiz auss”. Tu uzzināsi, kas ir vajadzīgs, kādam mindsetam ir jābūt, kas pietrūkst, kas vēl jāmācās. Nebaidīties jautāt atgriezenisko saiti no darba atlases speciālistiem. Nebaidīties uzrakstīt Linkedin un jautāt padomu tiem cilvēkiem, kuri strādā tavā sapņu profesijā.

Ja nepamēģināsi, tad arī nekas nenotiks. Ja es nebūtu riskējusi, tad būtu tur pat, kur iepriekš. Pieredzes ir dažādas. Vienam var izdoties pēc pirmās vai otrās reizes un citam jāaizsūta būs daudz pieteikumu, bet galvenais ir neapstāties. Mērķi tev izdosies sasniegt, ja būsi neatlaidīga un drosmīga.

--

--

Riga TechGirls
Riga TechGirls

Written by Riga TechGirls

Educating and inspiring girls & women about technology. Based in Riga, Latvia. https://www.facebook.com/RigaTechGirls/

Responses (1)